Op.Dr. Süreyya Şeneldir

Sağlığınız İçin


Son Gelişmeler


Sinüzit, Alerjik nezle gibi burun hastalıklarının tedavisinde burun temizliği ve burun yolu ile uygulanan ilaçların oldukça etkili olması beklenir. Bu amaçla serum fizyolojikli damlalar, deniz suyu, steroidli spreyler vs. sıklıkla kullanılır. Ancak çoğu zaman istenilen olumlu etki görülmez. Bunun sebebi ilaçların burun içine yeterli ve etkili bir püskürtme ile ulaşamamısıdır. Bu sorunu çözmek için geliştirilen NASONEB burun nebulizatörü, burun ve sinüs içi her bölgeye, yüksek konsantrasyonlu ve düşük hacimli ilaç dağıtımını başarmıştır. Yapılan klinik çalışmalar, NasoNeb burun nebulizatörünün tüm sinüslere etki ettiğini göstermiştir.

NASONEB burun nebulizatörü ile uygulanan ilaçlar ağızdan kullanımdan farklı olarak kana karışmaz. Bu sebepten ilaca bağlı yan etki yok denecek kadar azdır. Hedeflenen bölgelere ilacın direk ulaşması tedavinin etkinliğini de artırır.

NASONEB iki parçadan oluşur:

1) Gövde; ilacı püskürtmek için gerekli temel mekanizmaların olduğu bölümdür.

2) Püskürtme ucu; hastaların evlerinde bile rahat ve kolayca uygulayabilmeleri için, burun yapısına uygun olarak tasarlanmış bölümüdür. Bu uç sayesinde hazneye konulmuş sıvı ilaçlar buruna uygulanır.

NASONEB NASONEB burun nebulizatörü;

• Sinüzit ameliyatı sonrası,
• Tekrarlayan burun polipleri olan hastalarda,
• Alerjik rinit hastalarında,
• Dirençli sinüzitlerde,
• Ağızdan uzun dönem ilaç kullanamayanlarda alternatif olarak akılda tutulmalıdır.

NASONEB nasıl kullanılır?

NASONEB’in uygulanması ortalama 1-2 dakika sürer. Doktor tarafından verilen ilaçlar burun nebulizatörüne doldurulur. Baş hafifçe öne doğru eğilerek püskürtme uçları burun deliklerine yerleştirilir. İlaç tamamen bitene kadar püskürtme işlemine devam edilir.