Op.Dr. Süreyya Şeneldir

Sinuzit Hastalığı


Polip ve Kistler


Burun Polipleri ve Sinüs içindeki kistler:

Burun Polipi Burun polipleri, burnumuzun ve sinüslerimizin içini döşeyen mukoza dediğimiz dokular vardır. Bu dokulardan kaynaklanan üzüm tanesine benzeyen yapılara polip diyoruz. Polipler normalde olmaması gereken dokulardır. Her insanda olan Konka dediğimiz burun etleri ile karıştırmamak gerekir.

Poliplerin burun fonksiyonlarını bozar. Bunun sonucu polip olan kişilerde ciddi burun tıkanıklığı, koku alma bozuklukları, sinüzit gibi belirtiler ortaya çıkar.

Polip rahatsızlığı bünyeden kaynaklanır. Bu yüzden tedavi sonrası tekrar etme eğilimi gösterir. Bu durum baştan kabullenilirse poliple mücadele daha kolay olacaktır. Alerjik bünyeye sahip olanlarda, astımı olanlarda daha sıklıkla görülmesi nedeni ile alerji suçlanmıştır ancak alerjik bünyesi olmayanlarda da görülebilir.

DİKKAT EDELİM! Burun polipleri olanların aspirin ve türevi ilaçları kullanmaması gerekir. Bu kişilerde aspirin rahatsızlığın şiddetini artırır.

Burnu tıkayan poliplerin tedavisi cerrahidir. Endoskopik sinüs cerrahisi ile kaynaklandıkları yerlerden hastalıklı dokular çıkartılmalıdır. Başarılı bir ameliyata rağmen %40 tekrar edebilir. Ancak tekrar edecek diye ameliyattan kaçınılırsa sağlığımızı ve yaşam kalitemizi ciddi oranda bozar. Tekrarı önlemek için uzun dönem kortizonlu burun spreyleri kullanmak gerekebilir.

Israrla ameliyat istemeyenlerde veya ameliyata rağmen tekrar eden vakalarda kortizon hapları ve iğnelerinden oldukça fayda görürüz. 10 ila 15 günlük bir tedavi sonrası polipler tamamen kaybolabilir. Bu noktada kortizonun olası yan etkilerini iyi hesaba katmak ve bunların ortaya çıkmasını engellemek için gerekli tedbirleri almak esastır.

KORTİZON HAKKINDA KISA FAYDALI BİLGİ: Böbrek üstü bezlerimizden salgılanan kortizon stres hormonu olarak da bilinir. İlaç olarak çeşitli rahatsızlıklarda kullanılır. Burun ve sinüs hastalıklarında genellikle sprey formu kullanılır. Sprey formu uygulandığı yere yani burun ve sinüslere etkilidir. Kana karışmaz bu sebeple sistemik yan etkileri yok sayılabilir. Poliplerde, kronik sinüzitte, burun eti büyümelerinde, alerjik nezlenin tedavisinde severek kullanırız. Hastalar da yerel kortizon kullanımından oldukça fayda görürler.

Kortizonu Polip tedavisinde zaman zaman ağızdan veya enjeksiyon yolu ile bir süre kullandığımız olur. Bu süre genellikle 10-15 gün kadardır. Başka alanlarda Kullanımlarına göre çok uzun bir süre değil aslında. Ancak kısa bir müddet de kullanılsa olası yan etkilerden korunmak için birkaç hususa dikkat etmek gerekir.

• Kortizon kullandığınız sürece tuz kısıtlamanız gereklidir.
• Daha önceden veya aktif mide rahatsızlığınız varsa mide koruyucular kullanmanız gerekebilir.
• Şeker hastalığınız varsa bunu hekiminize söylemeniz gerekir. Kortizon kullanırken şeker ilaçlarını yeniden düzenlemek gerekebilir.

Sinüs Retansiyon Kistleri (Birikim Kistleri):

Sinüs Retansiyon KistiSıklıkla maksiler (yanak) sinüslerinin içinde görülürler. Şunu en baştan söylemek gerekirse bu kistlerin sağlığımız açısından hiçbir zararı yoktur. Zaten genellikle tesadüfen çekilen filmler sonucu tespit edilirler. Sinüsünde kist olduğunu duyan insanlar belkide kist sözünün olumsuz çağrışımından telaşlanırlar. Böyle bir durumla karşılaşıp panik ile beni arayan kanser olduğunu sanan hastalarım var. Bu hastalarımı sinüs kistlerinin hiçbir zararı olmadığını iknada zorlandığım oldu.

Sinüs retansiyon kistleri sinüs salgılarını sağlayan bezlerin kanallarının tıkanması sonucu oluşur. İçleri sıvı ile dolu baloncuklardır. Çok nadir durumlar dışında ne ilaç tedavisi nede ameliyat gerekli değildir. Çok nadir görülen Sinüslerden kaynaklanan kist benzeri mukosel dediğimiz başka bir rahatsızlık daha vardır. Mukosel yanak sinüsünden farklı olarak etmoid ve frontal sinüslerde görülür. Çeşitli şikâyetlere yol açar. Tedavisi cerrahidir.