Op.Dr. Süreyya Şeneldir

Burun Estetiği


Merak Ettikleriniz


 • Sinüzit toplumda ne sıklıkla görülür?
 • Sinüzit ağız kokusu yapar mı?
 • Sinüzit tipleri nelerdir?
 • Sinüzit ile astım arasında bir ilişki var mıdır?
 • Sinüzit göz ile ilgili sorunlara yol açabilir mi?
 • Sinüzitin menenjite yol açabileceğini duydum. Doğru mudur?
 • Sinüzit iyileşmeyen bir rahatsızlık mıdır?
 • Ne zaman sinüzit ameliyatı olmak gerekir?
 • Sinüzit tedavisinde amaç nedir?
 • Sinüzit tedavisinde uygulanan ameliyatlar nelerdir?
 • Endoskopik Sinüs Cerrahisi hakkında bilgi verebilir misiniz?
 • Düzenli kullandığım ilaçlar ameliyatımı etkiler mi?
 • Sinüzit ameliyatlarında hangi tip anestezi tercih ediyorsunuz?
 • Sinüzit ameliyatlarından kaç gün sonra normal hayata dönebilirim?
 • Sinüzit ameliyatı sonrası faydasını hemen görür müyüm yoksa bir süre geçmesi gerekir mi?
 • Endoskopik Sinüs Cerrahisinin komplikasyonları nelerdir?
 • Balon Sinoplasti Yöntemi nedir?
 • Balon Sinoplastinin avantajları nelerdir?
 • Balon Sinoplasti güvenli bir teknik midir?
 • Balon Sinoplasti nerde yapılır?
 • Balon Sinoplasti sonrası ne zaman günlük hayata dönebilirim?
 • Sinüzitle birlikte burnumda estetik sorunlarda var. Balon sinoplasti ile aynı anda estetik ameliyat da olabilir miyim?
 • Burun Polip’i nedir?
 • Polip tedavisi nasıl yapılır?
 • Kortizonlu burun spreyleri zararlı mıdır?
Sinüzit toplumda ne sıklıkla görülür?
Sinüslerin iltihabı anlamına gelen sinüzit, Türkiye de her yıl yaklaşık 15 milyon insanı etkileyen yaygın bir sağlık problemidir. Romatizma ve yüksek tansiyondan daha fazla görülmekle birlikte, şeker hastalığından ve kalp yetmezliğinden daha fazla yaşam kalitesini bozmaktadır. O kadar ki; yaşam kalitesini fiziksel ve fonksiyonel açıdan bozmakla kalmaz, psikolojik olarak da hastaları etkileyen ciddi bir hastalık olarak karşımıza çıkar.
Sinüzit ağız kokusu yapar mı?
Sinüzitte geniz akıntısına bağlı ciddi ağız kokusu olabilir. Birisi söylemediği takdirde insanlar ağız kokularının farkına varmazlar. Bunun sebebi burundaki koku olan hücrelerin zamanla kötü kokuya alışmasıdır.
Sinüzit tipleri nelerdir?
Başlıca iki ana gurupta incelenirler; Akut ve Kronik Sinüzit.
Akut Sinüzit:
Her insan senede bir kaç kez geçirebilir. Soğuğa maruz kalma, alerji, çevresel kirlilik, vücut direncinin düşmesi gibi kolaylaştırıcı faktörlerin etkisi ile başlar. Burunda basınç hissi, burun tıkanıklığı ve ateş ile kendini gösterir. Tedavi geciktikçe ilave bulgular kendini gösterir.
Kronik Sinüzit:
Yukarıdaki şikâyetler 3 ay veya daha fazla sürerse sinüzit kronikleşmiş anlamına gelir.
Sinüzit ile astım arasında bir ilişki var mıdır?
Birçok çalışma göstermiştir ki sinüzit astım ataklarını artırmaktadır. Sinüzit tedavi edildikten sonra dramatik bir şekilde astım ataklarında azalma olmaktadır.
Sinüzit göz ile ilgili sorunlara yol açabilir mi?
Sinüsler gözümüzün etrafında kümelenmişlerdir. Göz ile sinüsler birbirleri ile 3 yönden komşudur. Bu yakın komşuluk nedeni ile sinüs içindeki iltihap gözü etkileyebilir. Gözde ciddi sorunlara yol açabilir.
Sinüzitin menenjite yol açabileceğini duydum. Doğru mudur?
Sinüslerimizden bazıları çok ince bir kemik tabakasıyla beyne komşudur. Çok sık görülmemekle birlikte iltihap bu kemik bariyeri aşabilir. Menenjite hatta bazen beyin apsesine yol açabilir. Bu acil bir durumdur. Ciddi tedavi gerektirir.
Sinüzit iyileşmeyen bir rahatsızlık mıdır?
Eğer uygun şekilde tedavi edilirse sinüzit sorunsuz iyileşir.
Ne zaman sinüzit ameliyatı olmak gerekir?
Günümüzde sinüzit ameliyatları çok kolay olsa da, genellikle ilaç tedavisine cevap vermeyen sinüzit durumları veya istenmeyen durum gelişmiş hastalar için saklanır. Bir oran vermek gerekirse sinüziti olan insanların %20 – %25’i ilaç tedavisine cevap vermez.
Sinüzit tedavisinde amaç nedir?
Her sinüs bir delik aracılığı ile burun içine açılır. Kronik sinüzitte bu delik tıkanmıştır. Bu sebeple sinüs içine hava giremez. Hava girmeyen sinüs içinde iltihap gelişir. Sinüs cerrahisinin amacı normal anatomi ve mukozal dokuyu koruyarak, sinüs ağzındaki tıkanıklığı gidermek sureti ile normal sinüs drenajını ve fonksiyonunu sağlamaktır.
Sinüzit tedavisinde uygulanan ameliyatlar nelerdir?
– Başlıca iki türlü ameliyat yapılabilir;
1) Geleneksel sinüs cerrahisi (Fonksiyonel Endoskopik Sinüs cerrahisi)
2) Balon Sinoplasti
Endoskopik Sinüs Cerrahisi hakkında bilgi verebilir misiniz?
Geleneksel sinüs cerrahisi Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Cerrahisi (FESC) olarak da adlandırılır. Bu cerrahide, özel tasarlanmış enstrümanlarla birlikte cerrahın burun içini ve burun boşluklarını daha iyi görebilmesini sağlayan endoskoplar eşliğinde çalışılır. Kemik ve yumuşak doku çıkarılarak tıkalı olan sinüs ağzı açılır.
Düzenli kullandığım ilaçlar ameliyatımı etkiler mi?
Endoskopik Sinüs Cerrahisinde başarı oranı nedir?
Sinüzit ameliyatlarında hangi tip anestezi tercih ediyorsunuz?
Endoskopik Sinüs Cerrahisi genel anesteziyle olduğu gibi -diğer burun ameliyatlarından farklı olarak- lokal (bölgesel) anesteziyle de olabilir.
Sinüzit ameliyatlarından kaç gün sonra normal hayata dönebilirim?
2 günlük ev istirahatı öneririm. Daha sonra günlük rutin hayatınıza dönebilirsiniz. Yaklaşık 15 gün sonra da tamamen normal hayata dönebilirsiniz.
Sinüzit ameliyatı sonrası faydasını hemen görür müyüm yoksa bir süre geçmesi gerekir mi?
“Ameliyat olduğuma değdi çok rahatladım” demeniz için en aşağı 6 – 8 hafta geçmesi gerekir. Bu süre içinde hafif kanlı geniz akıntısı, zaman zaman burun tıkanıklığı, burunda dolgunluk gibi şikâyetleriniz olabilir. Erken dönemde bunlar normal kabul edilir. Endişe etmeyin.
Endoskopik Sinüs Cerrahisinin komplikasyonları nelerdir?
Bu cerrahide kemik ve yumuşak doku çıkarılması nedeni ile ameliyat sonrası dönemde ağrı, yanma ve kanama görülebilir. Kanamayı kontrol etmek için tampon kullanmak gerekebilir. Özellikle deneyimsiz ellerde göz sinirinin zedelenmesi, beynin zedelenmesi gibi ciddi komplikasyonlarla da karşılaşılabilir.
Balon Sinoplasti Yöntemi nedir?
Daralmış olan sinüs deliklerini BALON KATETER yardımı ile açma işlemidir. Sinüzit sebebi sinüs deliklerinin tıkanmasıdır. Bu tıkalı delikler açıldığı zaman sinüzit de iyileşir.
Balon Sinoplastinin avantajları nelerdir?
Burun içini döşeyen dokunun birçok görevi vardır. Soluduğumuz havayı ısıtır, nemlendirir, süzer vs. Burun içine yapılan tüm cerrahilerde az veya çok bu dokulara zarar verilebilir. Dokulara zarar vermeden sinüs ağzını nasıl açabiliriz fikrinden balon sinoplasti tekniği doğmuştur. Bu teknikte bir kateter yardımı ile sorunlu olan sinüs ağzına bir balon yerleştirilir. Daha sonra balonu serum ile şişirilir. Şişen balon tıkalı olan sinüs ağzını genişletir. Dolayısı ile burun içi faydalı hiç bir dokuya zarar verilmemiş olur. Burunda herhangi bir kesi olmadığı için kanama olmaz. İşlem sonrası tampon gerekmez. İyileşme çok hızlı olur. Hemen ertesi gün günlük hayata dönülebilir
Balon Sinoplasti güvenli bir teknik midir?
Diğer cerrahi uygulamalar az veya çok bir risk taşımasına rağmen Balon Sinoplasti deneyimli ellerde güvenilirdir.
Balon Sinoplasti nerde yapılır?
Balon Sinoplasti minimal invazif bir yöntemdir. Buna rağmen hastanede yapılmalıdır. Ancak hastanede gecelemeyi gerektirmez.
Balon Sinoplasti sonrası ne zaman günlük hayata dönebilirim?
Hastadan hastaya değişmekle beraber aynı gün normal aktivitelere başlanabilir.
Sinüzitle birlikte burnumda estetik sorunlarda var. Balon sinoplasti ile aynı anda estetik ameliyat da olabilir miyim?
Burun la ilgili her türlü ameliyatı Balon Sinoplasti ile birlikte aynı seansta olabilirsiniz
Burun Polip’i nedir?
Nazal polipler burun veya sinüs dokusundan kaynaklanan kanser olmayan kitlelerdir. Tıkalı burun, tat ve koku duyusunda azalma, kalın renksiz burun akıntısı şikâyetleri ile kendini gösterirler. Polipler idrar ve bağırsak yollarında da görülebilir. Ancak bunların burundakilerle bir ilişkisi yoktur. Bağırsak ve idrar yolları polipleri kanserleşebilirken burun poliplerinde böyle bir sorunla karşılaşılmaz. Polipler burnu tıkayarak solunumu güçleştirirler. Sinüslerin burna açıldığı delikleri tıkayarak sinüzit oluşmasına neden olabilirler. Koku yollarını tıkayarak da koku alma fonksiyonlarını bozabilirler. Bazen astım, aspirine karşı alerji ve polip aynı insanda görülebilir. Aspirin alındığı zaman astım ve nazal polipler kötüleşir.
Polip tedavisi nasıl yapılır?
Polipler ilaçlarla veya ameliyatla tedavi edilebilir. Standart ilaç kortizondur. Ağızdan veya burun spreyi şeklinde kullanılabilir. İlaçla küçültülemeyen polipler cerrahi olarak çıkarılır.
Kortizonlu burun spreyleri zararlı mıdır?
Burun poliplerinin tedavisinde kortizonlu spreyler çok etkilidir. Polipleri küçültüp yok ederler. Uzun dönem kullanılmaları gerekebilir. Burundan alınan kortizon kana karışmaz o sebeple uzun dönem kullanılsa da yan etkileri ortaya çıkmaz