Op.Dr. Süreyya Şeneldir

Sinuzit Hastalığı


Sinüs Ağrısı


Sinüs ağrısı

Daha çok hangi sinüslerde sorun varsa o bölgede hissedilir. Üst dişler, İki göz arası alın, yüz ve kulakta sıklıkla hissedilir. Genellikle burun tıkanıklığı, burunda dolgunluk hissi ve geniz akıntısı buna eşlik eder. Baş ağrısından farkı hissedilenin bir çeşit ağırlık hissi olmasıdır. Sinüzit hastaları başlarında tonlarca ağırlık varmış gibi hissederler. Sinüs kökenli ağrılar baş öne eğilince artar.

Migren

Nüfusun yaklaşık %10’unda görülen yaygın bir baş ağrısı nedenidir. Baş ağrısı ortak bulguları olması nedeni ile sinüzitle sıklıkla karıştırılabilir. Migrene bağlı baş ağrısı saatler, hatta günlerce sürebilir. Mide bulantıları ışığa ve sese karşı aşırı hassasiyet eşlik edebilir. Ağrı beraberinde burun tıkanıklığı, geniz akıntısı olmayışı sinüzitten ayırmaya yardımcı olur. Çektirilecek sinüs tomografisi ayırıcı tanıda önemlidir. Migrende sinüs tomografisinde sinüslerde sorun görülmezken sinüzitte sinüslerdeki sorunlar kolayca görülürler.

Diş ağrıları

Bazı diş hastalıları sinüziti taklit edebilir. Yaygın bir örnek üst çenede diş kökünün iltihaplanmasıdır. Bu dişlerin kökü maksiller sinüsün tabanına bitişik olduğundan, bu tip enfeksiyonlar yanağa yayılan ve sinüzite benzeyen bir ağrıya neden olurlar.

Çene eklem ağrısı (Temporomandibuler eklem ağrısı)

Çene eklemindeki rahatsızlıklar yüzde sinüziti taklit eden ağrılara neden olabilirler. Çene eklemindeki rahatsızlıklar muhtelif nedenlerden kaynaklanabilir. Bunlar arasında uyurken dişleri bilinçsiz olarak gıcırdatmak ya da stres nedeni ile dişleri sıkmak olabilir.

Septum deviasyonu

Burun tıkanıklığı yapmasa bile burun orta bölmesindeki eğiklikler baş ağrısına neden olabilirler. Sorun ameliyatla çözüldüğü takdirde baş ağrısıda düzelecektir.

Gerilim tipi baş ağrısı

Bir bant şeklinde tüm başı çevreleyen ağrıdır. Omuz ve boyunda yaygın ağrılarda baş ağrısına eşlik eder. Bayanlarda sıklıkla görülür. Stres ve gerilime bağlıdır.

Yüzde ağrı için botoks

Kırışıkları düzeltmek amacı ile kozmetik amaçla kullanılan botoks yüzdeki ağrıları tedavi amacı ile de kullanılır. Her durumda eğer yüzünüzde ilaçlara yanıt vermeyen bir ağrı varsa botoks kendinizi çok daha iyi hissetmenize yardım edebilir. Cildin hemen altına çok küçük miktarda enjekte edilen botoks ağrıya neden olan adaleleri felç eder. Bu etki 6 ay kadar sürebilir. Eğer fayda görülürse belirli aralıklarla tekrar edilebilir.