Op.Dr. Süreyya Şeneldir

Sinuzit Hastalığı


Soğuk Algınlığı Nezle Grip


Virüslerin yol açtığı genellikle hafif belirtilerle seyreden üst solunum yolu hastalıklarından biridir. Adı üzerinde soğuk algınlığı özellikle soğuk mevsimlerde görülür. Bunun sebebi soğuk etkisiyle üst solunum yollarının kolay hastalanabilmesi ve kış aylarında toplu olarak kalabalık yerlerde çokça bulunulmasıdır. Virüs kalabalık ortamda elden ele veya virüs bulaşmış eşyalarla direkt temas ile geçebilir.

Soğuk algınlığına yakalanma riskini artıran faktörler nelerdir?

• Uzun mesafeli uçak yolculukları,

• Klimalar,

• Stres,

• Toplu ve kalabalık yerlerde yaşam (kreş, okul, toplu taşıma araçları),

Hastalığın bünyeye yerleşme süresi 24 – 72 saat arasında değişir. İlk belirti kuru kaşıntılı boğaz ağrısıdır. Ateş normaldir veya hafif yükselebilir. Bebek ve küçük çocuklarda ateş daha yüksektir. En sık görülen belirtiler, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, boğazda yanma ve öksürüktür. Koku ve tat duygusunun azalması, kulaklarda basınç hissi ve ses kalitesindeki değişiklikler gibi durumlara da sıkça rastlanır. Belirtiler ortalama 7 gün sürer. Vakaların dörtte birinde bu süreç 2 haftaya kadar uzayabilir.

Soğuk algınlığı tedavisinde antibiyotiklerin yeri yoktur. Tedavi belirtilere göre yapılmalıdır. Burun tıkanıklığını giderici spreyler veya burun damlaları, öksürük giderici ilaçlar, baş ağrısını azaltmak için ilaçlar kullanılabilir. Ayrıca istirahat edilmesi ve stresten uzak durulması da vücut direncinin yeniden kazanılmasına yardım eder.

Bu tedavilere ek olarak, ABD’de hastaların üçte biri, Avrupa’da % 40 – 70’i alternatif tedavi kullanmaktadır. Alternatif tedavi olarak sıklıkla esansiyel yağlardan oluşan mentol, içinde bir sülfür bileşiği olan Ajoenc’in etkisinden yararlanmak için sarımsak, çinko ve yüksek dozlarda (günde 1 – 2 gram) C vitamini alınarak antioksidan etkilerden yarar sağlayabilmektedir.

Grip

Ülkeler ve kıtalar arası yaygınlaşma özelliğine sahip olan bir hastalık olarak ciddi akciğer hastalıklarına yol açabilmesinden dolayı soğuk algınlığından ve diğer solunum sistemi hastalıklarından farklıdır. Risk guruplarında grip sonrası ölüm bile görülebilmektedir.

Grip ve soğuk algınlığı bulaşma şekilleri ve belirtiler yönünden benzerlik gösterirler. Ancak gripte baş ağrısı, kas ağrıları ve ateş daha ön plandadır. Soğuk algınlığından farklı olarak Grip tedavisinde bazı antiviral ilaçlar kullanılabilir.

Günümüzde grip (influenza) aşıları gripten korunmanın en güvenli yoludur. Bu aşılar ülkemizde de başarı ile uygulanmaktadır. İnfluenza aşıları Eylül – Aralık ayları arasında tek doz olarak üst kolun dış yüzeyine uygulanır. Özellikle

Astım

• Kronik akciğer veya kalp hastalığı,

• Şeker hastalığı,

• Böbrek yetmezliği,

• Kan hastalığı gibi bir hastalığı olanlar kesinlikle aşılanmalıdır. Sağlıklı bireylerin grip aşısı olmasına gerek yoktur.

Ellerimizin yıkanması grip hastalığının kendimize, çocuklarımıza ve yakınlarımıza bulaşmasının engellenmesinde önemlidir.

Hasta kişilerle yakın temastan kaçınmak, öksürük ve hapşırma esnasında tek kullanımlık mendil kullanmak ve mendile ulaşamadığımız hallerde kolumuzun içine hapşırmak hastalığın toplumda yayılmasını geciktiren diğer önemli tedbirlerdir. Bu tür kişisel korunma tedbirleri, hastalığın yayılma hızını azaltır