Sinüs kanalları her insanda bulunan ve alınlarda, yanakta ve gözlerin arka kısmında ve kafatasında bulunan hava boşluklarıdır. Vücut normal çalışmasındayken bu hava kanallarından haberdar değilsinizdir. Bu boşluklarda mantarlar, bakteriler ya da virüslerden kaynaklanan iltihaplanmalar oluşabilir. Bu iltihaplanma duru üç aydan daha uzun süre boyunca devam ediyor ise bu kronik sinüzite işarettir. Soğuk algınlığı gibi enfeksiyonlardan dolayı da kısa süreli sinüzitler oluşabilir.

Bu kanalların içlerinin sıvılar ile dolması ile kafatasının tamamında ağrıların oluşması, sıvı basıncından kaynaklanan etkiler gözün, burnun ve yanakların çevresinde şişliğe sebep olabilir. Akut sinüzit ayrıyeten ağız kokusuna, ateşin yükselmesine ve halsizliğe sebep olabilir.

Akut sinüzit  Nasıl Gelişir?

Sinüs kanalları burunun iç kısmını kaplayan zarla kaplıdır ve mukus üretimi gerçekleştirirler. Bu sayede solunum yollarının nemli kalmasını doğal olarak da bu kanalların dışarıdan gelecek toz gibi mikroplara karşı koruma görevi görür. Bağışıklık sitemine yardım sağlayan sinüsler aynı zamanda solunumu yapılan havanın ısınmasını da sağlarlar. Sinüslerin bulunduğu noktalar ise;

  • Elmacık kemikleri,
  • Gözlerin üst kısmı ile alında,
  • Gözlerin arkasında ve arasında  yer alırlar.

Akut sinüzit ağrıları da en çok bu noktalarda kendilerini belli ederler. Sinüs kanallarında bakteri ya da virüs mantar gibi mikropların bulunmaması sinüslerin sağlıklı olduğu anlamına gelir. Sinüs kanallarının tıkanması durumunda fazla mukus birikmesi beraberinde bakteri ve mikropların da bu kanallara yerleşmesine neden olur.

Sinüzite Sebep Olan Nedenler?

Akut sinüzit oluşmasını tetikleyen ve risk oluşturan durumların bazıları şu şekildedir;

–         Burun içerisinde ki büyük çaplı et parçaları,

–         Burun orta kemiğinde oluşan eğrilik,

–         Burunda var olan şekil bozuklukları,

–         Geniz eti,

–         Genize olan akıntı,

–         Burun açan spreylerin olması gerekende fazla kullanmak,

–         Sigara vb. tütün ürünleri kullanmak,

–         Reflü hastalığı.

Akut Sinüzit Belirtileri Nelerdir?

Akut sinüzitin en büyük belirtisi hastanın yüzünde, gözlerinde ve başında ağrıların oluşmasıdır. Bahsedilen baş ağrıları etkili şekilde olmaktadır. Hasta kişinin öksürmesi esnasında bu ağrılar şiddetini arttırmaktadır. Buna sebep ise öksürük esnasında sinüs kanallarına etki eden basınçlarda ani olarak şiddetli bir artışın olmasıdır. Akut sinüzit hastaları ağrılarının olduğu yerler elleri ile baskı uygularlarsa anlık olarak o bölgede ağrının arttığının farkına varacaklardır.

Akut sinüzit tedavi yöntemlerinde ki ana amaç sinüslerin tamamının var olan iltihaplardan temizlenmesini sağlamak ve var olan virüs, bakteri, mantar gibi mikropların tamamen yok edilmesini sinüslerin normal çalışmasına döndürmektir. Akut sinüzit için genellikle 10 gün kadar süren antibiyotik tedavileri kullanılır. Doktorun görüşüne ve hastanın durumuna bağlı olarak bu süre değişiklik göstermektedir. Akut sinüzit şikâyetiniz var ise bu durumda kesinlikle doktora başvurmalısınız. Alternatif tedavi olarak da buruna tuzlu su tedavisi uygulayarak temizliğinin yapılması sağlanabilir. Burun damlaları kullanılarak burun kanallarının açık kalması sağlanabilir ve bu sayede hastanın şikâyetlerinde ki azalma sağlanabilir. Hasta kişinin bu süreç boyunca bolca su tüketmek oldukça faydalı olacaktır. Şikâyetleriniz için bir kulak burun boğaz hekimine başvurmanız gerekmektedir. Hekim tarafından yapılacak inceleme sonucunda tam teşhis konularak antibiyotik tedavisine başlanabilir. Kısa sürede kontrol altına alınabilen ve tedavisi kolay olan bir hastalıktır akut sinüzit.