Alerjik sinüzit hastalığı alerjik rinitin sebep olduğu bir enfeksiyondur. Alerjik rinit ise kişiden kişiye değişen ve alerjenlerden dolayı ortaya çıkan devamlılığı durumunda ise hasta kişide genizde akıntı ve burunda görülen akıntı ile kendini belli eder. Aynı zamanda oldukça sık şekilde hapşırıkla beraber burun iç yüzeyinde ve genizde kaşıntı şikayetlerine sebep olur. Bu şikayetler hasta kişi üzerinde oldukça sık ve uzun süre devam eder.

Sinüzit Nedir?

Burun ve göz çevresinde bulunan içi hava dolu kanalları sinüs kanallarıdır. Bu hava dolu kanalların iç yüzeyleri mukoza ile kaplı durumdadır. Bu mukozanın virüslerden, bakterilerden ve de mantarlar gibi zararlı organizmalar tarafından mikrop kapması durumunda sinüs kanallarında iltihaplanma görülür. Bu duruma da sinüzit denir. Alerjik sinüzit üst solunum yollarında meydana gelen enfeksiyonlar sonucunda oluşan nezle durumu ile ortaya çıkmaktadır. Bu durumda burun ve sinüslerde ki mukozalarda şişlik oluşması ve bundan dolayı sinüs mukozasının burun içerisine akışını engeller bu da sinüs kanalları içerisinde mukoza gölü oluşmasına sebep olur. Bu durumda da oluşan basınçtan dolayı sinüs kanalları boyunca ağrılar yaşanmaktadır. Elle dokunulduğu zaman bile ağrıların şiddetinin arttığı görülmektedir. Bu hastalıkta genellikle kısa süreli antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Böylelikle var olan şişliğin indirilmesi ile sinüs kanalları içerisinde fazlaca biriken mukozanın çıkışı sağlanır. Bu sayede burun kanalları tekrardan açılmış olur. Sinüs kanallarının iltihaptan kurtulması ile hastalık da ortadan kalkmış olur. Tıpkı gribal enfeksiyonlar gibi alerjik sinüzit tekrardan ortaya çıkabilen bir hastalıktır.

Sinüzit Belirtileri Nelerdir?

Sinüzit hastalarında en çok görülen belirtiler;

  • Şiddetli şekilde görülen baş, yüz ve göz çevresinde ki ağrılar,
  • Burun tıkanıklığı ve koyu renkli, koyu kıvamlı akıntı,
  • Ağızda kötü koku,
  • Burnun koku alma hassasiyetinde azalma,
  • Yüzde meydana gelen şişlik gibi bir çok belirti hastalık ile beraber ortaya çıkmaktadır. Bu gibi durumlarda bir kulak burun boğaz hekimine başvurmanız gerekmektedir.

Sinüzit Muayenesi

Sinüzit şikayeti olan hastalar öncelikle bir kulak burun boğaz hekimine başvurmalıdırlar. Hekim tarafından yapılacak olan detaylı inceleme ve muayene sonrasında gerekli durumlarda tomografi çekilmesi de gerekebilir. Yapılan inceleme ile doktor klasik antibiyotik muayenesi uygulayabilir ya da farklı yöntemlere de başvurabilir. Sinüzit kontrol altına alınmadığı durumlarda kronikleşebilir ve bu durumda cerrahi ameliyat uygulaması gerekebilir.

Sinüzit İçin Alternatif Tedavi

Alerjik sinüzit hastalığına alacağınız hekim tedavisi ile beraber evde uygulayabileceğiniz tuzlu su uygulaması ile beraber iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz. Uygulayacağınız bu tuzlu su tedavisi ile sinüs kanallarını tuzlu su ile yıkamış olacaksınız. Bu da hem sinüs kanlarının tuz sayesinde iltihaplardan temizlenmesini sağlamış olacaksınız. İlaçlarla beraber uygulayacağınız bu tedavi ile sinüzit sorununuzdan kurtulacak ve yaşadığınız şikayetlerin çok kısa sürede ortadan kalkacağını göreceksiniz. Bunun için yapmanız gereken su içerisine tuz ekleyerek iyice karıştırmanız ve bu karışımı bir burun deliğinizden sıkarak tuzlu suyun diğer burun deliğinizden iltihaplarla beraber akıp gitmesini sağlamak olacaktır. Bu işlemi gün içerisinde sık sık tekrarlamak sinüs kanallarınızın daha hızlı şekilde açılmasını sağlayacaktır. Bu kanallar ne kadar çabuk bu iltihaplardan kurtulur ve temizlenirse siz de o kadar kısa sürede şikayetlerinizden kurtulursunuz.