Sinüzit hastalığı olarak tanıdığımız hastalık burun çevresinden başlayarak kafatasımızda yerlere sahip olan sinüs kanallarının iltihaplanması sonucu oluşan bir enfeksiyonlu hastalıktır. Kronik sinüzit burun içerisinde ki sinüslerin hava almasını azaltarak bu kanalların ilaç tedavisine cevap vermesini engelleyen durumdur. Kronik sinüzitte ilaç tedavisi her koşulda denenir ve eğer buna cevap alınamazsa ileri işlemler için sinüslerin nazal tomografisi çektirilir. Bu tomografi sonucunda elde edilen verilere bakılarak eğer ileri derece bir enfeksiyon var ise sinüs kanallarında yada sinüs kanallarını tıkayan bir kemik, kıkırdak eğriliği de var ise uygulanacak olan yöntem cerrahi tedavi yani ameliyattır. Bu tedavi yöntemi ile sinüs kanallarının açılması ardından içeride var olan iltihapların tamamının iyice temizlenmesi sağlanır.

Kronik Sinüzit Tedavi Edilmezse Sonuç Ne Olur?

Kronik sinüzit tedavisi yapılmaz ise bunun sonucunda çeşitli komplikasyonlar oluşabilir. Kronik sinüzit tedavisi edilmediği sürece sinüzit bedende 3 farklı bölgeye yayılmaktadır.

  • Tedavi edilmeyen sinüzit göze kadar yayılarak çeşitli enfeksiyonlar oluşturabilir bu da görme kaybına neden olabilir.
  • Kronik sinüzit tedavisi yapılmaz ise bu iltihaplanmalar beyine kadar ilerleyebilir bu durum da menenjit ve beyinde oluşacak apseye neden olabilir.
  • Bir diğer şekilde ise sinüzit akciğere doğru yayılabilir. Bu durumda da zatürre hastalığı ortaya çıkmaktadır.

Birçok hasta kronik sinüzit olduğunun farkında olmamaktadır. Farkında olanların ise büyük bir kısmı ameliyat olmayı ertelemektedir Bu farkında olmama ve tedavi olmama durumları da yukarıda belirtilen diğer hastalıkların oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Hasta kişiler muhakkak tedavi olmalıdır.

Kronik Sinüzit Ameliyat Sonunda Tekrar Ortaya Çıkar Mı?

Toplum arasında yaygın olarak kronik sinüzitten dolayı ameliyat olan hastaların daha sonra tekrardan aynı hastalığa yakalandığı inanışı vardır. Bu inanış tamamen yanlıştır. Kronik sinüzit ameliyat ile tamamen geçen bir durumdur. Akut sinüzit ise grip hastalığı gibi oluşabilen ve kendiliğinden ortadan kaybolabilen bir hastalık türüdür. Kronik sinüzit tedavisi olarak ameliyat olan kişiler daha sonra akut sinüzit yaşayabilirler ancak hiçbir şekilde bu akut sinüzit tekrardan kronik sinüzite dönüşmezler. Akut sinüzitte kendiliğinden ortaya çıkan ve çok kısa süre ilaç tedavisi ile geçebilen ya da tedaviye gerek kalmadan geçen bir durumdur. Bu durum tekrardan kronikleşmez. Çünkü ameliyat esnasında sinüs kanalları havalanabilmesi amacıyla oldukça geniş hale getirilir.

Kronik Sinüzit Belirtisi Nelerdir?

Sinüzit hastalığı olan kişilerde en çok ve en sık görülen belirti baş ağrısı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bununla beraber geniz akıntısı da oldukça belirgin bir şekilde kendisini gösterir. Bu durumlar ise beraberinde faranjit hastalığını getirebilir ve aynı zamanda seste bir kısılma oluşmaktadır. Burun genel olarak sürekli tıkanık durumdadır. Hasta yutma kabiliyeti esnasında sık sık zorluk çekebilmektedir.

Kronik sinüzit teşhisi konulan hastanın çekilen tomografisi sonrasında burun içerisinde yer alan poliplerin durumuna ve burun yapısına bağlı olarak izlenecek ameliyat şekli belirlenir. Bu ameliyatlarda ki en öncelikli amaç var olan iltihabı temizlemekten daha çok iltihabı oluşturan ana nedeni ortadan kaldırmaktır. Ve daha sonrasında iltihapları temizleyerek sinüs kanallarının hava almasını sağlamaktır. Risk olarak bakıldığı zaman son derece risksiz olan bu ameliyatı olmak hastanın tüm hayatına pozitif etki sağlayacaktır. Hastalar kronik sinüzit tedavisi görmekten kaçınmalı hastalıklarından en kısa sürede kurtulmalıdırlar. Uzman doktorlarımız bu konuda sizde en iyi desteği verecektir.