Sinüsleri sürekli iltihaplanan ve uzun süreli tedavilere cevap vermeyen durumlarda sinüs ameliyatı çözüm olabilmektedir. İlaç tedavisi defalarca kez denenmiş ve bir türlü istenen sonuç elde edilemiyorsa hastaya ameliyat uygulanmak zorundadır. İnsanlar arasında herkeste sinüzit var söylemleri çok fazla gerçeği yansıtmamakla birlikte her sinüziti olanında ameliyat olması gerekmez. Sinüzit ameliyatına birden karar verilmez uzman hekimlerin gözetimi altında belli tedaviler uygulanır bunların sonucunda sürekli tekrarlayan bir durum söz konusu olduğunda ameliyat kararı alınır. Sinüzit ameliyatını aceleye getirmek iyi değildir. Eğer durumunuz çok kötü ise süreç hızlandırılabilir. Bunun birlikte gerekli tetkik ve testler yapılır ve bunlara ilave olarak filmler çekilir.  Bütün bunlar göz önüne alınarak bilgisayar tomografisi ve sinüs haritası çıkarıldıktan sonra gerekli ameliyatın hangi bölgeye ne şekilde uygulanması gerektiğine karar verilir.

Sinüzit Ne Zaman Ameliyat Edilir

  • Hastanın iltihaplı ve kronikleşmiş sürekli tekrarlayan bir durumu varsa, her türlü tedavi uygulanmış fakat istenilen seviyeye gelmiyorsa hastalık ameliyat yapılır.
  • Mukozanın işleyişine etki eden tedaviler sonuçsuz kalıyorsa ameliyat edilir.
  • Sinüzitin oluşmasını destekleyen bir bozukluk varsa ameliyat edilir.

Ameliyatın zamanlamasına bakarsak eğer doğru zamanlama çok önemlidir. Akut iltihaplı dönemde sinüzit ameliyatı yapılmaz. Mukoza örtüsünün etkinliğinin az olduğu ve kan dolaşımının yavaşladığı dönemlerde ameliyat etmek daha sağlıklı olur. Polipli sinüzitte ise poliplerin gerekli ilaçlar kullanılarak gerilettirildikten sonra ameliyat tercih edilir.

 

Sinüzit Ameliyattan Sonra Tekrarlar Mı?

 

Ameliyat olmayı düşünenlerin sürekli sorduğu ve en büyük korkularının hastalığın tekrardan ortaya çıkma düşüncesidir. Gerekli tedbirlerin doğru teşhislerin ve uzman doktorların operasyonları ile tekrardan ortaya çıkması çok zayıf bir ihtimaldir. Kurumumuz olarak hastalarımıza gerekli bütün işlemleri yaptıktan sonra en güzel neticeyi alacak şekilde sinüzit ameliyatı  ediyoruz. Polipli sinüslerde tekrarlama olasılığı diğer sinüzitlere oranla daha fazladır. Genetik bir hastalığı olan hastalarda da tekrardan ortaya çıkması olası bir durumdur. Kurumumuz olarak hastalarımızın sağlığına son derece önem vermekle birlikte uzman kadromuzla birlikte sizleri sağlığınıza kavuşturmak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz.

 

Sinüs Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

 

Bazı özel durumlar dışında hemen her zaman genel anestezi altında yapılan bütün endoskopik sinüs  ameliyatı sonrasında üç-dört saat ağız yolu ile sıvı veya katı gıda alınmaması gerekmektedir. Sinüzit ameliyatı sonrası hastanın istirahat etmesi gerekmektedir. Bir gece hastanede kalması kâfidir ertesi gün taburcu olabilir. Ameliyat sonrasında taburcu olabilir fakat bir gün müşahede altında kalmasında fayda vardır. Anestezinin etkisi  tam olarak geçip kan basıncınız ve kalp ritminiz normal değerlerine dönene kadar aşırı aktivitelerden kaçınmak önemlidir. Etkileri tam olarak geçip kan basıncınız ve kalp ritminiz normale dönene kadar aşırı aktiviteden ve hızlı hareketlerden kaçınmanız gerekir. Taburcu olduktan sonra efor isteyen işlerden uzak durmak gerekir. Merdiven çıkma çok yürüme gibi durumlarda tansiyon yükseleceği için burundan akıntı meydana getirebilir. Uzmanlarımızın önerilerini dinlemeniz tedavi sürenizi doğru bir şekilde geçirmenize yardımcı olur. Doktorlarımız ameliyat sonrası hastalarımıza gerekli ilaç tedavisini vermektedir bunlar genelde burun spreyleri olmaktadır. Burun spreylerini doğru kullanmak önemlidir çünkü yanlış kullanımlarda ve sümkürmelerde burundan kan gelme olasılığı vardır. Ameliyat sonrası genellikle ağrınız olmaz fakat küçük ağrılarınız olursa ağrı kesici alabilirsiniz. Büyük bir ağrınız olursa bu istenmeyen bir durumdur.