Özellikle, kış aylarında kendisini gösteren sinüzit hastalığı; burun tıkanıklığı ve burun akıntısı olarak kendisini göstermektedir. Sinüsler, burun içerisinde yer alan hava dolu kemiklerdir. Sinüs burun içerisinde, dışarıdan gelen havanın vücut ısısına gelecek şekilde ayarlanmasına ve gelen kuru havanın nemlenmesini sağlayan bir kemik yapıdır. İşte bu sinüs boşluklarının, herhangi bir enfeksiyon sonucu mukoza ile kaplanmasına sinüzit denilmektedir. Sinüzit hastalığının oluşmasının nedenleri ise;

  • Kirli hava ile temas etmek.
  • Bağışıklık sisteminin zayıf olması.
  • Sıklıkla üst solunum yolları rahatsızlıkları geçirilmesi sonucu, sinüzit oluşumuna neden olmaktadır.  Burun yapısında bozukluk varsa ve burunda et varsa, sinüzit oluşumu kaçınılmazdır.

Kış aylarında soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi rahatsızlıkların sonucunda, burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve sarı renkli geniz akıntısı şeklinde, sinüzit belirtileri görülebilmektedir. Sinüzit hastalığından korunmanın birçok yolu ve tedavisi bulunmaktadır. Tedavi yöntemlerinden birisi de sinüzit ameliyatı uygulamasıdır. Yaşam kalitenizi düşüren sinüzitten kurtulabilirsiniz.

Sinüzit Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Sinüzit rahatsızlığı genellikle yaşam kalitesini düşüren ve halsizliğe neden olan bir rahatsızlıktır. Çok sık sinüzit rahatsızlığı yaşayan kişiler, birçok tedavi yöntemini kullansalar da hastalık tekrar ettiği için sinüzit ameliyatı olmaya karar verirler. Bize gelen hastalarımızın hepsine ameliyat önermeden, öncelikle hastalığın sıklık durumunu tespit ediyoruz. Ameliyatsız çözümler denendikten sonra, hala rahatsızlık devam ediyorsa, sinüzit ameliyatını gerçekleştiriyoruz. Sinüzit rahatsızlığında, burun filmini çekerek, hastaya gerekli muayeneyi uyguluyoruz. Eğer burunda akut bulunuyorsa, sinüzit ameliyatı gerçekleştirilmeden, burun içerisindeki şişliğin inmesi ve kan dolaşımının yavaşlamasını bekledikten sonra, sağlıklı bir ameliyat ortamını hastalarımıza sunuyoruz.

Sinüzit Ameliyatı Hangi Teknikle Yapılır?

Burun içerisindeki boşluk ve kemik yapısı, çok hassas ve ince yapıdadır. Bu yüzden sinüzit ameliyatı; hassas bir şekilde, endoskopik yöntemle, burun içerisindeki mukozanın temizlenmesi işlemidir. Sinüzit ameliyatında kullanılan aletler, dokunun kazınması ve küçültülmesi için özel olarak tasarlanmıştır. Bu aletlerin kullanımı konusunda tecrübe sahibi kişilerin, ameliyatı gerçekleştirmesi gerekmektedir. Sinüzit ameliyatı uygulanacak hasta bize başvurduğunda, hastanın genel durumu muayene edilip, hasta ameliyata hazırlanır. Genel anestezi uygulanarak, hastanın sinüzit durumuna göre, 45 dakika ile 2 saat arasında değişen sürelerde, başarılı bir şekilde ameliyatı gerçekleştirerek, hastayı sağlığına kavuşturmaktayız.

Sinüzit Ameliyatı Sonrasında Yapılması Gerekenler

Sinüzit ameliyatı geçiren hastalar; bir gece hasta ortamında kalarak, gözlem altında tutulmalıdır. Ameliyattan sonra hastanın, burun pansumanı için, düzenli Aralıklarla 2 ay boyunca kontrollere gelmesi gerekmektedir. Ameliyat sonrası hasta, Evde kaldığı süre içerisinde, çok fazla kişi ile temasa geçmemeye çalışmalıdır. Devamlı istirahat etmeli ve yatış pozisyonu olarak 20 derece açı ile yatılmalıdır. Özellikle hastaların en fazla dikkat etmesi gereken durumlardan birisi de, eğilip doğrulma hareketlerinden kaçınması gerekmektedir. Sümkürme yapılmaması gerekmektedir. Hastalarımıza ameliyat öncesinde gerekli bilgilendirmeleri yaparak, ameliyat sonrasında da kontroller ile birlikte, sorunsuzca sağlıklarına kavuşmalarını sağlıyoruz. Sinüzit ameliyatı sonrası bakımın doğru şekilde yapılması konusunda, uzman doktorlarımız gerekli bilgilendirmeyi yapmaktadır. Kısa sürede ameliyatın etkilerinden kurtulmak ve daha sağlıklı olmak için, pansuman ve bakımların düzenli ve doğru şekilde yapılması gerekmektedir. Her sinüzit hastasını ameliyat etmeden önce, ameliyatsız tedavi yöntemlerini deneyerek, sonuca ulaşmaya çalışıyoruz. Ameliyat gereken durumlarda da hastanın yaşam kalitesini düşünerek, son teknolojik imkânları kullanarak, ameliyatı gerçekleştiriyoruz.