Sinüsler, bebek yaşlı fark etmeksizin, tüm insanlarda bulunan kemikli bir yapıdır. Soğuk mevsimlerde ortaya çıkarak, insanın yaşam kalitesinin düşmesine neden olur. Birçok kişi özellikle kış aylarında, sağlık merkezlerine bu yüzden gelmektedir.

  • Baş ağrıları,
  • Burunda şişkinlik hissi,
  • Burun akıntısı gibi şikâyetlerle çoğu hastaya, sinüzit tedavisi uygulanmaktadır.

Normalde sinüsler, vücut organının bir parçası olarak, günlük işlevini gerçekleştirmektedir. Buruna giren havanın ısınını, vücut ısısına ayarlarken, diğer yandan da havadaki toz ve bakteri parçacıklarının temizlenmesini sağlamaktadır. İçi mukoza dolu bu yapı, günlük olarak vücudun görevlerini yerine getiren bir yapıdır. Bazı durumlarda, insan vücudundaki bağışıklık sistemi zayıflayarak, sinüzit oluşumuna yol açar. Grip ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda, burun içerisinde yer alan mukoza şişerek, geniz akıntısına ve baş ağrısına neden olur. Hastalarımızda en sık karşılaştığımız sinüzit akıntısı için farklı tedavi yöntemi kullanarak, iyileşmelerini sağlamaktayız.

Baş Ağrılarının Nedeni Sinüzit Mi Migren Mi?

Sinüzit rahatsızlığı geçiren her kişide, belli şikâyetler aynı seyretmektedir. Burun akıntısı, burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, yanak ve yüzde ağrı ve şiddetli baş ağrıları şeklinde ağır seyreden bir hastalıktır. Günlük hayatta, halsizliğe ve burun akıntısına neden olduğundan, verimsiz günler geçirmenize neden olmaktadır. Hastalarımızın bu şikâyetleri doğrultusunda, baş ağrısının giderilmesi için öncelikle burun tıkanıklığını giderecek, tedavi yöntemlerini önermekteyiz. Sinüzit akıntısı yoğun şekilde gerçekleştiğinde, buradaki iltihaplı yapının temizlenmesi için antibiyotik tedavisi yöntemini kullanarak, hastayı rahatlatıcı teknikler kullanıyoruz. Her baş ağrısı sinüzit ağrısı olmayabiliyor. Hastalarımızın çoğu bu konuda karışıklık yaşamaktadır. Migren kaynaklı baş ağrısında, şiddetli ağrı ve kusma görülürken, sinüzit hastası olan kişilerde ise üşütmeden kaynaklı kusma olabilmektedir.

Sinüs Hastalığı Muayenesi Nasıl Yapılır?

Bize gelen hastalarımızın muayenesini gerçekleştirirken, öncelikle şikâyetlerini dinledikten sonra soluk alıp verme sıklığını dinleyerek, bulgular elde etmeye çalışırız. Sinüzit akıntısı kokusu ve rengi hakkında bilgi alarak, sinüzit rahatsızlığını hangi mevsimlerde ne sıklıkla yaşadığınızın bilgisini alırız. Sinüzit akıntısının durumuna göre hastalarımızı muayene ederek, gerekli teşhis ve tedavi yöntemini belirlemekteyiz. Sinüzit hastalığına antibiyotik ile çözümler dışında, cerrahi işlem gerektiren durumlarda da hastalarımıza başarılı bir ameliyat uygulayarak, sağlıklarına kavuşturmaktayız.

Sinüzit Olanların Dikkat Etmesi Gereken Konular

Alerji olmaya elverişli insanlar, sinüzit rahatsızlığına daha kolay yakalanabilmektedir. Alerji sonucu gerçekleşen burun tıkanıklığı ve mukoza artışı bakteri oluşmasına neden olmaktadır. Burun yapısında şekil bozukluğu olanlar ve burun kırığı sorunu olan kişiler, sinüzit olmaya meyilli hasta grubu arasında yer almaktadır. Sigara içen kişiler, sinüziti tetikleyici etkiye sahip olduğundan, uzun süren tedavilere maruz kalmak zorunda kalabilmektedir. Böyle durumlarda tedavi amaçlı ve sinüziti engelleme amaçlı bazı yöntemler kullanabilirsiniz. Sizlere tavsiye edeceğimiz yöntemleri evde kolayca uygulayabilirsiniz. Yastık yüksekliğiniz biraz daha yukarda olacak şekilde ayarlanmalıdır. Evde belli aralıklarla, buharla tedavi yöntemini uygulayabilirsiniz. Özellikle burnunuzu tahriş edecek toz, sigara gibi uyarıcılardan uzak durmanız gerekmektedir. Enfeksiyon kapmamak için ortak kullanım alanlarında bulunan havlu veya sabun kullanımına dikkat etmelisiniz. Kesinlikle reçetesiz ilaç almamaya dikkat etmelisiniz.  Bu konuda sağlık kuruluşumuza ve uzman  doktorumuza başvurarak, doktorunuzun önerdiği yöntemleri kullanarak, sinüzit akıntısı ve sinüzit şikâyetlerinizden kurtulmanız mümkündür.