Baş ağrıların düşmanı olan sinüzit genelde kış aylarında olur diye bilinse de asılında öyle değildir. çünkü her ay bizimle olan bu hastalık baş ağrısının birinci nedenidir. Sinüs yüzümüzde ki kemik arası boşluklarına verilen addır. Bu sonradan olan bir şey değil doğuştan olandır. Bu bölgedeki sinüsler iltihaplara dönüşür ve sinüzit olur sarı yeşil rengi vardır. Sinüsler sesi kontrol eder ve net bir şekilde çıkmasına yardımcı olur. Oksijen temizliğinde de  yardımcı olmaktadır. Bu görevleri yaparken sıvı salgılayan sinüsler geniz ve mide yede akar bu oluşurken bazı dengesizlikler olur ve geniz akıntısı oluşma ihtimali olabilir. Burun tıkanıklığı ile nefes alımını da zorlaştırarak hayatımızı zorlamakta uyu esnasında dahi uykularımızı bölen bu rahatsızlık artık korkulu rüyalarımızdan olmaktan çıkacak.

Sinüzit Belirtileri

  • Genizden gelen yeşil sarı gibi olan bu akıntı çok sıvı halde değ
  • Göz pınarları ve baş ağrısı,
  • Boğazda ve burunda tıkanıklık,
  • Nefes zorluğu,
  • Halsizlik, gibi birçok insanı bitkin düşüren belirtileri vardır. Her baş ağrısı ve belirtiler sinüzit değildir.

Normalde hasta olarak muayeneye gittiğinizde bir şeyiniz yok denilirse de şaşırmayın gizli olan bu rahatsızlık artık kolaylıkla geçecektir.

Sinüzit Hastalığının Çeşitleri

İki tür sinüzit vardır bunun birincisi Kronik sinüzit diğeri ise Akut sinüzittir. Kronik sinüzit iltihap olandır. Akut ise tedavi edip iyileşen bir sinüzit türüdür. Sinüzit ölümcül bir rahatsızlık değildir fakat bizlerin yaşamını kısıtlayacak ve rahatsız edecek boyuttadır. Bu yüzden ameliyat imkânı bulunmakta tedavi ile rahata kavuşabileceksiniz.

 

Sinüzitten Nasıl Korunabiliriz?

 Genellikle kış aylarında görülen fakat her ayda küçük bir üşütmede bizimle olan bu rahatsızlıktan artık korunabileceksiniz. Kış aylarında daha da fazla olmakta soğuktan dolayı oluşan bu tıkanıklık boşaldıkça rahatlayabilirsiniz bu yüzden kendinize çok dikkat edip ilk olarak soğuktan korumalısınız. Özellikle toplu taşıma araçları kalabalık ortamlarda oldukça dikkat edip kendinizi korumalısınız evinizi bol bol havalandırıp temiz havayı solumaya dikkat edin eğer ki sinüzit olma belirtileriniz varsa hemen bize başvurun sizin sağlığınız bizim emanetimiz. Beslenmemize ve vitamin almaya çok dikkat ederek ilk olarak kendi hekiminiz olmalısınız.

  Sinüzitin Tedavisi Nelerdir?

 Çaresi olan bu rahatsızlıkta hizmet vermekteyiz fakat her hastalıkta olduğu gibi yanlış yöntemlerle diğer hastalıkları da doğuracağını aklımızdan çıkarmamalıyız. Gastrit, göz enfeksiyonu gibi hastalıklara neden olabilir. İlaç yöntemi denemekteyiz eğer ki ilaçlar tedaviye yanıt vermez iseler ameliyata başvurmaktayız. Sinüzite imkan sağlayan et parçası kemikte eğrilik var ise cerrahi işlem ile ameliyat edilip tedavi olacaksınız. Geneli sinüzitler ameliyata gerek kalmadan tedavi edilir ama bu hepsinin de öyle olacağı anlamına gelmez. Artık gelişen tedavi imkânları bu konuda da yardımcımız olmaktadır.  balon sinisoplasti adı verilen bu tedavi ile cerrahi bir yöntem ile burun içerisine girilerek sinüsler alınır. Hasta rahata kavuşur bu çok kısa bir sürede yapılan bir tedavidir ve hasta olumsuz bir şey ile karşılaşmadığı sürece bir gün içerisinde gündelik yaşamına dönmüş olacaktır. Eğer ki sinüzit şüpheniz var ise hemen bir hekime başvurarak tedavi olmalısınız ilerledikçe büyük sorunlarla karşılaşmamak için geç kalmadan bize başvurabilir ve en iyi şekilde tedavi olabilirsiniz.