Solunum yollarında en çok rastlanılan sorunlardan biride sinüzittir. Burun tıkanması ile birlikte görülen baş ağrısı ve halsizlik günlük hayatınızı oldukça etkilemekte ve kişide yaşam kalitesinin eksikliği gibi durumlara neden olmaktadır. Sinüzite neden olan iltihaplı sıvının burnu tıkaması ile üst solunum yolu rahatsızlığı olarak ortaya çıkmaktadır. Burun tıkanıklık ortamın neminin yetersizliğinden ve soğuk algınlığına bağlı nedenlerden ileri gelmektedir. Kış sonu ya da ilkbaharda ortaya çıkan sinüzit tedavi edilebilir bir hastalıktır. Kulak burun boğaz hastalıkları uzmanı tarafından teşhis koyularak sinüzit hastalığının tedavisi yapılmaktadır. Sinüzit hastalığı çeşitli şekilde tedavisi sağlanarak iyileştirilebilir. Sinüzit tedavisinde ilaç yöntemi ile kısa sürede iyileşme olabilir ancak sinüzitin durumunu bilerek sinüzit hastalığının tedavisi için hangi yönteme başvurmak gerektiğine doktorunuz karar vermektedir. İlaçla tedavi dışında cerrahi müdahale ile de sinüzit hastalığının tedavisi yapılmaktadır. Bu tedavi yöntemi burun içi dokulara zarar verebileceğinden ameliyatsız olan tedavi yöntemleri tercih edilmektedir.
İnsanda 7 tane sinüs denilen boşluklar vardır. Devamlı hava ile dolan bu boşluklar ses tınısını azaltan ve kafa ağırlığını azaltmada faydalıdır. Kaş arasında iki tane sinüs bulunur. Bu delikler tıkandığında enfeksiyonla birlikte akut sinüzit olarak adlandırılan rahatsızlık ortaya çıkar. Ülkemizde yaklaşık 15 milyon kişi bu hastalıktan etkilenmektedir. Tıbbın ilerlemesi ve yeni tedavi yöntemleri sayesinde sinüzitten kurtulmak mümkündür.
Sinüzit Yaşamınızı Nasıl Etkiler? 

  • Psikolojik sıkıntıya neden olur.
  • Halsizlik ve yorgunluğa neden olur.
  •  Mide ve bağırdak sorunlarının oluşmasına neden olur.
  • Horlama ve ağzı açık uyumaya sebep olur.
  • Kalp rahatsızlığını tetikler.

Sinüzit Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 

Klasik Sinüzit Tedavisi
Sinüzitin iki tip türü bulunmaktadır. Kronik ve akut sinüzit olarak ortaya çıkarmaktadır. Akut tipte olan sinüzit hastalığının tedavisi İlaçla iyileştirilebilir. Kronik tip olan sinüzit daha ağır olduğundan ilaçla tedavi sağlanamaz. Sinüslerin içine hava almasını sağlamak için çeşitli cerrahi işlemler yapılmaktadır. Endoskopik aletle sinüs deliklerine girilerek genişletilmesi sağlanmaktadır. Çok eski bir yöntem olan klasik yöntemde cerrahi olarak sinüsler boşaltılır.

Balon Sinsoplasti İşlemi 
Yeni tedavi işlemi olan balon sinusoplasti sinüzit hastalığının tedavisi için uygun olan dokuları tahrip etmeden yapılan kanamasız ve tamponsuz olarak yapılabilen bir tedavi yöntemidir. İşlem 20 dk. içinde yapılır. Bu yöntemde kapalı olan deliğe sönmüş balon yerleştirilmektedir. Röntgenle balonun doğru yere yerleştirilip yerleştirilmediği kontrol edilmektedir. Daha sonra bası verilerek balonun şişmesi ile delikte açılma ve genişleme de sağlanır. Güvenilir bir yöntem olan bu işlem kanamasız olarak yapılır. Bu tedavi yöntemi 17 yaş altındakiler için uygun değildir. İşlem sırasında ağrı görülmez ve damarsal yapı beyin gibi organlarda herhangi bir komplikasyon oluşmaz Hasta aynı gün içinde normal hayatına rahat bir şekilde dönebilmektedir. Rahatsız edici sağlık sorunu olarak ortaya çıkan sinüzitten tedavi olarak kurtulmanız mümkün ve hayatınızı kabusa çeviren bu problemin önüne geçerek diğer sağlık sorunlarıyla karşılaşmamak için mutlaka tedavi olmanız şarttır. Sıkıntı yaratan baş ağrısı burun tıkanıklığı gibi sorunlarda mutlaka doktora giderek erken tedavi olmanız gerekir. Uzman bir hekim tarafından yapılması gereken sinüzitten kısa sürede kurtulup sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Sinüzit tedavisinde mutlaka tarafımızdan hizmet almanız hastalığınızın daha hızlı geçmesine yardımcı olacaktır.