Burnun içindeki kemiklerdeki hava boşluklarına sinüs denmektedir. Bunlar 4 çeşitte karşımıza çıkan burnumuzun her iki yanında bulunan maksiller sinüs, frontal sinüs, sfenoid sinüs ve etmoid sinüslerdir. Burnun yan taraflarında en büyük sinüs tıp dilinde maksiller sinüstür. Alın kemiği içinde ve burnun biraz üst tarafında frontal sinüs, burnun arkasındaki sinüse sfenoid sinüs ve burnun yan üst kısımda bulunan boşluklarda ise etmoid sinüs bulunmaktadır. Sinüslerin asıl görevi dışarıdan gelen havayı ısıtarak, akciğerlere ulaşmasını sağlayıp ortamı nemli tutmaktır. Bu yüzden önemli bir görev üstlenen sinüsler, sürekli geçirilen nezle, grip rahatsızlıkları, alerjik hastalıkların sebep olduğu burun eti şişmesi ve burundaki yapısal bozukluklar nedeniyle çoğu zaman sinüslerin rahat hava alışverişleri kesilir ve mikroplar bir anda üremeye başlar. Böylece sinüste yaşanan iltihaplanmalar sonucu sinüzit meydana gelir. Bu rahatsızlık eğer ki kısa sürüyorsa akut, uzun sürüyorsa kronik olarak görülen bir hastalıktır ve kesinlikle ilk belirtisi baş ağrısı değildir. Belirtileri;

  • Burun akıntısı,
  • Yanaklarda ve göz çevresinde ağrı,
  • Kafadaki basınç,
  • Kötü kokan ağız.

Öksürük, ateş, geniz eti arasında gösterilmektedir. Bu tarz belirtilerle karşılaşıldığı durumlarda, sinüzit için ne yapılmalı? tedavi için nereye başvurulmalı ciddi bir araştırma yaparak tedavi yöntemi seçilebilmektedir.

Sinüzit İçin En Başta Yapılacak İşlemler

Bazı kişilerin yaşadığı problemler sebebiyle sinüzite yakalanma ihtimali oldukça fazladır. Bu durumla sık karşılaşan ve bünyesi gereği risk altında olan hastalar, nefes almada yaşanan zorluklardan başlayarak, burun içinde oluşan etler veya burun kırıkları sebebiyle mukus akıntısı zorlaşarak sinüzite daha kolay yakalanabilirler. Bu hastalığı kolay atlatmak istiyorsanız hastanelerde bulunan kulak burun boğaz doktorlarından muayene talep ederek, istenen röntgen çekimleri ve yapılan muayeneler sonucunda konulan sinüzit tanısına çözüm bulabilirsiniz. Tanı sonrası akut bir durum mu yoksa kronik bir durum mu anlamak için bazen doktorların istediği, bilgisayarlı tomografi yada endoskopik inceleme çıkan sonuca göre tedavi şeklini belirlemektedir. Sinüzit için ne yapılmalı? diyen hastalar kolay tedavi yöntemi uygulayan doktorlardan randevu alarak başarılı bir operasyon sonucunda bu durumdan tamamen kurtulabilmektedirler.

Sinüzitten Korunmak İstiyorsanız Yapmanız Gerekenler

  • Sinüzit tanısı konan hastalarımız, en başta soğuk algınlığı gibi hastalığa yakalanmamalıdır.
  • Klimalı ortamlarda bulunmamalıdır.
  • Havanın kirlilik oranı yüksek olduğunda dışarı çıkmamalıdır.
  • Saçları ıslatarak soğuk havaya çıkmamalıdırlar
  • Çok kuru ortamlarda bulunmamalıdırlar. Mutlaka havayı nemlendirmelidirler.
  • Sigara kullanmamalıdırlar.

Eğer sizlerde sinüzit için ne yapılmalı? diyorsanız yukarıda belirtilen durumlara uymalı, bunun dışında gelişebilecek herhangi bir tehlikeli durum ile karşılaşırsanız mutlaka bir doktora başvurarak tedavi olabilirsiniz.

Sinüzitten Korunmak İçin Nasıl Tedavi Edilmeli?

Sinüzit tedavi edilmesi zor bir hastalık değildir. Bir haftadan uzun süren nezle veya grip gibi hastalıkların yaşanması sonucunda hastanemize başvuran hastalarımız için sinüzitin altında yatan nedenin ortadan kaldırılması ve sinüzit için ne yapılmalı? gibi sorulara cevap bulmak için bir takım cerrahi çalışmalar yapılmaktadır. Antibiyotik, burun damlası ve alerji önleyici ilaçlar kullanılarak başlanılan tedavi şekli sonuç vermezse kronik olduğu anlaşılır ve hastamızın onayını alarak cerrahi işlem yapılır. Hastanemizde çalışan alanında uzman doktorlarımız, burnun içine soktuğu kameralarla yaptığı cerrahi müdahale sonucunda sinüslerin hava almasını zorlaştıran engelleri ortadan kaldırarak başarılı operasyonlar yapabilmektedirler. Hastalarımızın tercihine göre şekillenen cerrahi işlemler lokal ya da genel anestezi şeklinde gerçekleştirilmektedir. Ancak ameliyattan sonra hastalarımız uyması gereken kuralları yerine getirir, pansuman ve serum fizyolojik ile burnunu temizlerse bu hastalıktan tamamen kurtulabilmektedirler. Daha detaylı bilgi almak ve hastanemiz doktorlarından tedavi almak istiyorsanız bir an önce müşteri temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz.