Sinüzit, burun ve göz çevresinde bulunan kemiklerin içindeki boşlukların buruna açılan kanallarında meydana gelen tıkanıklıklarla oluşan ve iltihaplanmaya kadar giden bir çeşit enfeksiyon olarak tanımlanabilir. Sinüzit çok sık görülür ve iki tipi vardır. Akut Sinüzit burun tıkanıklığı, burun akıntısı, yüz ve baş ağrısı gibi belirtiler gösterir. Kronik olan ise uzun süre soğuk havada kalma, nezle ve grip hali ile karıştırılma, kış aylarında sık yaşanma sebeplerine istinaden ortaya çıkar. Sinüslerin buruna giden yolunda kanalların tıkanması ile birlikte salgılar adeta hapis olur ve bu arada bakteri birikimi başlar ve sonrası sinüzittir. Sinüzit tedavisi yapıldığı takdirde kısa sürede tedaviye cevap verme durumu yaşanır. Sinüzit nedenleri olarak, alerjik durumlar olsun, sigara kullanımı, zayıf bir bağışıklık sistemi sayılabilir. Sinüzit belirtileri ise uzun süre nezleler, geniz akıntıları, öksürük, burun tıkanıklığı, ses kısıklığı, ağız kokusudur.

Çocuklarda sık görülmekle birlikte sinüzit nedenleri olarak üst solunum yollarındaki geniz eti büyümeleri, alerji faktörleri başta gelen sorunlardır. Eğer çocukta burunda bir eğrilik ya da bağışıklık sisteminin kuvvetsizliği sinüzite davettir. Sinüzit hastalığı dikkat edilmesi ve önem verilmesi gereken bir hastalıktır özellikle okul dönemi çocuklarında uykusuzluk yaratacağından okulda başarısızlığa kadar uzanır.

Sinüzit Atakları

Burun kıkırdağında ya da kemik eğriliği problemlerinde olsun özellikle kış aylarında burun tıkanıklığı problemi sık yaşanıyorsa sinüzit atakları içinde olmak demektir. Bu durumlar bağışıklık sistemini olumsuz etkilediğinden antibiyotik kullanımına gereksinim vardır. Özellikle uyku sırasında nefes alamama problemi yaşandığından ve uyku sorunu ile karşı karşıya kalındığından sürekli bir yorgunluk ve başarısı yaşanır. Bu belirtiler kulak burun boğaz hastalıkları hekimine başvurmak sebebidir.

Özellikle kış aylarında enfeksiyon sorunları sık sık yaşanıyorsa ve uzun sürede atlatılamıyorsa kronik sinüzit hastası vakası sayılır. Sinüzite dair tüm belirtiler üst solunum yollarına ait sorunlarla ilişkilidir.

Sinüzite Karşı Dikkatli Olması Gerekenler

Alerjisi olanlar, yapısal olarak burunda bozukluk durumu olanlar, kırık bir burnu olanlar, sık sık enfeksiyon problemi yaşayanlar ve sigara kullananların çok daha dikkatli olması gereklidir.

Sinüzit tedavileri ile karşı karşıya kaldığımızda ilk olarak sinüs tomografisi almamız ve incelememiz gerekmektedir. Buradan aldığımız sonuca göre medikal tedavi mi yoksa cerrahi tedaviye mi ihtiyacımız olduğunu belirlemiş oluruz. Dolayısı ile sinüzit nedenleri teşhis ve tedavi doğru orantılı olarak saptanabilir. Eğer akut tipte sinüzit ile karşı karşıya isek verdiğimiz antibiyotik tedavisi ile soruna çözümü kısa sürede buluruz. Ancak kronik tipte ise tedavimiz cerrahi yöne doğru kayar ve amacımız tıkalı olan sinüs yollarını açmak olur.

  • Sinüzit kış aylarında ve kuru havalarda sıkça yaşanır.
  • Sinüzit geniz akıntısı sebebi ile artış gösterir.
  • Sigara kullanmak, bağışıklık sisteminin güçsüzlüğü sinüzit riski taşıyan aday demektir.
  • Uzun süren soğuk algınlıkları sinüzit nedenidir.

Sinüzit tedavilerimiz sırasında tedavimizi bir plan dâhilinde yürütürüz. Ayrıntılı bir muayene, taramalar ve MR gibi görüntüleme testlerine de başvurarak soruna dört dörtlük yaklaşma taraftarıyız. Çoğu sinüzit vakalarını antibiyotik reçeteler sunarak atlatabilmekteyiz. Bazı durumlarda da sıkıntıları azaltmak amaçlı ağrı kesiciler ya da burun spreyleri öneririz. Ancak bu seçenekler belli gün sayısını kapsar, hastamızın sorununa karşılık yeni teşhisler sunmaya devam ederiz. Bazı sinüzit vakaları da alerji kaynaklı olabilmektedir. Bu detayı da atlamamak adına alerji testlerini dikkatlice uygulayıp tedavi aşamasına geçeriz. Bütün bunların paralelinde sinüzit nedenleri hissedildiğinde sinüzit teşhisi ve tedavisi önemlidir ve mutlaka hekim kontrolü şarttır. Hekim tedavisi için bizi tercih edebilir ve ihtiyaç duyduğunuz desteği bizden alabilirsiniz.