Sinüzit nedir?

Yüz kemiklerinin içerisindeki boşluk kısmının iltihap ile dolmasından meydana gelen bir hastalık türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Sinüzit olan bireylerde burun tıkanıklığı ve buna bağlı olarak rahat nefes alamamaya neden olmaktadır. Sinüzit akıntısı genel olarak yeşil iltihap şeklinde olur. Burun akıntısına ilaveten geniz akıntısı bu hastalıkta sıklıkla görülür. Sinüslerin dolması sebebi ile vücudun baş bölgesinde şiddetli ağrılara neden olur.

Sinüzit Nasıl Oluşur?

Sinüs boşluklarını kaplayan mukozanın viral, bakteriyel gibi etkenlerle iltihaplanması ile sinüzit hastalığı meydana gelir. Sinüzitler 2 haftadan az sürerse akut sinüzit olarak isimlendirilmektedir. Hastalık eğer 2 ile 12 hafta arası devam ederse buna sabakut sinüzit adı verilir. Hastalık 12 haftadan fazla devam ederse buna kronikleşmiş sinüzit nedir? Sorusunun cevabıdır.

Sinüzitin oluşmasında birçok iç ve dış etken söz konusudur. Bu etkenlere bakılacak olursa üst solunum enfeksiyonları göze çarpmaktadır. Bağışıklık sistemi sinüziti etkileyen bir diğer önemli faktördür. Burun eti olması burun kemiğinin eğri olması ve sinüs kanallarının kapalı olması sinüzitin diğer etkenlerindendir. Sinüziti etkileyen nedenler arasında kirli hava olduğunu da söylersek yanılmış olmayız.

 Sinüzitin Belirtileri Nedir?

Sinüzitin birçok belirtisi vardır bunların başında ise Gözlerde, alın bölgesinde ve yüz çevresinde şiddetli ağrıların meydana geldiğini söyleyebiliriz. Burun tıkanıklığı sinüzitin belirtilerinden biridir. Geniz ve Burundan gelen yeşil iltihap ise sinüzitin diğer bir belirtisidir.

  • Boğaz ağrısı,
  • Hafif ateş,
  • İştahsızlık,
  • Algı güçlüğü,
  • Halsizlik olarak sayabiliriz diğer belirtilerini.

Sinüzitten nasıl korunmalıyız?

Sinüzit Bağışıklık sistemine bağlı olarak üst solunum yolu hastalığı olarak söyleyebilir. Sinüzite en iyi önlem almak güçlü bir Bağışıklık siteminden geçer. Bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak tek başına yeterli olmayabilir. Bunun için havanın yoğun ve pis olduğu ortamlara fazla girmemeli ve bu ortamlardan uzak durulmalıdır. Kalıcı sorunlarda cerrahi müdanelerle sonuca ulaşılabilir. Cerrahi müdahaleler burun kemiği eğriliği gibi durumlarda görülebilir. Sinüzit nedir?  ve hangi dönemlerde çıkar sorusunun cevabı ise senenin her ayı görülebilmektedir fakat en fazla kış ayında görülür.

Sinüzit Nasıl Tedavi Edilir?

Sinüzit tedavisi için kurumumuz gerekli tedavi yöntemlerini açıklamakta ve tedavi sürecini en iyi şekilde kontrol etmektedir. Tedavi etmek için kurumumuz en iyi şekilde hastalarını ağırlamaktadır. Sinüzit nedir? Ve tedavi yöntemlerine baktığımız zaman kesin sonuçlar elde edebiliyoruz. Medikal veya cerrahi operasyonlar ile hastaları tekrardan eski sağlığına kavuşturuyoruz. Sinüzit doğru tedavi edilmediği zaman farklı şekillerde karşımıza çıkmaktadır. Sinüzit yanlış tedavisinde karşımıza çıkan bazı hastalıları sayacak olursak kronik farenjit, kronik gastrit, reflü, göz çevresi enfeksiyonları, menenjit ve beyin apsesi gibi hastalıklar olarak karşımıza çıkmaktadır. Sinüzit basit bir baş ağrısı gibi görünse de aslında hiç de basite alınacak bir hastalık olmadığı buradan görülmektedir. Akut sinüzitlerde ilaç tedavi yöntemi ilk olarak uygulanan yöntemdir. Yoğun ilaç tedavi yöntemi ile hastalar sağlıklı bir birey olabilmektedir. İlerleyen ve kronikleşen sinüzitlerde ise ilk olarak ilaç tedavisi uygulanmakta hasta olumlu veya olumsuz sonuç vermesine göre tedavi şekli değiştirilmektedir. İlaç tedavisine cevap vermeyen hastalarda cerrahi müdahaleler kaçınılmaz olmaktadır.  Cerrahi müdahalelere bakılacak olursa “Endoskopik sinüs cerrahisi” yöntemi hastaya uygulanmaktadır. Diğer bir cerrahi yöntemi ise “Balon sinoplasti cerrahi “yöntemidir. Hastaya hangi cerrahi müdahale daha uygunsa o cerrahi müdahale yapılır. Kurumumuz olarak her bireyi sağlığına kavuşturmak için var gücümüzle çalışıyor ve sizlere hizmet sunuyoruz.