Burun üzerinde ve çevresinde, alın bölgesinde bulunan sinüsler bazı bakterilerin harekete geçmesiyle iltihaplanma meydana gelir. Bu durum yoğun ağrılara sebep olabilir. Evde kendinizin uygulayabileceği öneriler araştırarak bir tık hafifletebilir önüne geçebilirsiniz. Sinüzitin birden fazla olmak üzere nedenleri vardır. Bunlar ise;

  • Geçmeyen sürekli tekrarlayan grip,
  • Hastanın kendi bünyesine ait oluşan alerjiler,
  • Geniz yapısında oluşan bir takım sorunlar,
  • Bağışıklık sisteminin zayıf olduğu bünyeler,
  • Duştan sonra korunmayıp kurutulmayan başımızdan birikerek oluşan iltihaplar,
    Bunlar sadece birkaçıdır. Sinüzitin bunun haricinde dikkat edilmediğinde oluşacak yoğunlaşacak birden fazla nedenlerini sizlerde fark edebilirsiniz.

 

Sinüzit Ağrıları İçin Neler Yapılmalıdır?

Süt ve süt ürünleri tüketilmeli. Sinüzite iyi geldiği bilinmektedir.
Sigaradan uzak durulması gerekir.
Yoğun kötü olan kokulardan uzak durulmalı.
Yumuşak havalarda bulunarak burun damarlarımıza zarar verecek durumlardan kaçınarak kendimizi korumalıyız.
Bu öneriler bizim için bir adım atmada oldukça faydalı olan önerilerdir. Asıl konumuz olan sinüzite ne iyi gelir? sorusuna cevap arayalım şimdi. Gerek internette araştırarak gerek aktarlarımızdan alacağımız öneriler sayesinde en önemlisi de doktorumuzun sunduğu öneriler doğrultusunda sinüzite ne iyi gelir? Sorusuna cevap bulabiliriz.

Sinüzite İyi Gelen Etmenler
A vitamini; sinüzite güzel bir çözüm olup iyi geleceği için sinüzitin yayılmasına engel olmaktadır. Sinüzit hastaları A vitaminini yumurta sarısı, kabak, havuç, yeşil yapraklı sebzelerde rahatlıkla bulabiliriz.

C vitamini; Bağışıklık sisteminin zayıflığıyla da alakalı demiştik sinüzit için. İşte tam da bu durumda C vitamini en büyük yardımcımız olacaktır. Bağışıklık sistemimizin güçlenmesi, oluşacak enfeksiyonlara karşı bir duvar olabilmesi, vücut direncini artıracak olması için C vitaminini tüketmekten vazgeçilmemesi gerekir.

Acı biber; Tüketebiliyorsak bol bol acı biber tüketelim. Çünkü acı biber de bulunan bağışıklık güçlendirici, direnç arttırıcı özellik sayesinde sinüziti hafifletebiliriz. İsterseniz yemeklerinize katarak kullanabilirsiniz. Mide rahatsızlığı yaşıyorsanız dikkat ediniz.

Zencefil; Zencefil sinüzit sebebi ile oluşan yoğun ağrılarınızı hafifletmede büyük yardımcınız olacaktır. Zencefilli çay olarak ya da toz zencefili yemeklerinize katarak tüketebilirsiniz. Çok fazla tüketmemeye dikkat edin.

Bunların yanı sıra doktorunuzun verdiği iltihap önleyici ilaçları kullanabilir sinüzite ne iyi gelir? sorusuna da cevap vererek ağrıları hafifletebilirsiniz. Bunun yanı sıra buhar tekniğini uygulayarak ta rahatlamanız mümkün.  Bir kapta ısıttığınız suyu önünüze alın. Üzerinizi bir battaniye ya da bir çarşaf yardımıyla örtün (yüzünüzü yanmaması için sıcak suya yakın tutmayınız!) Sıcak suyun vermiş olduğu buhar sayesinde sinüsleriniz yumuşayacak ve rahatlayacaktır. Yumuşayan sinüsleri buhar sonrası rahatlıkla temizleyebilirsiniz.
Burnunuz çok tıkalıysa ne yaparsanız yapın açılmıyorsa tuzlu su ile de tıkalı yolları açabilirsiniz. Bunun için, tuzlu suyu burnunuza çekerek tuzun içerisindeki yakıcı asit tıkalı yolları açıp rahatlamanızı sağlayacaktır. Sinüzite ne iyi gelir?  sorusunun da cevabıdır.

Ağrıyı Hafifletmek İçin Neler Yapılmalıdır?
– Bol bol sıvı alımına özen gösterin.
– Burnunuzu temiz tutun.
– Bulunduğunuz ortamların kuru hava olmamasına dikkat edin.
– Uyurken başınızın altına ek yastık koyarak dengeleyin ve bu şekilde uyuyun.
– Alerjiniz olan her şeyden uzak durmaya çalışın
– Dengeli beslenin ve düzenli olarak spor yapın.
– Burnunuzun hassas olduğunu unutmayın ve zarar verecek temizlik maddelerinden uzak durun.
– Bulunduğunuz ortamın yumuşak hava olmasına özen gösterin.
– Sinüzitle baş edemiyorsanız ağrılarınız şiddetliyse mutlaka bir hekimden yardım almanız gerekir. İyi bir tedavi için hekimlerimizden uzaman destek alabilir ve hastalıktan tamamen kurtulabilirsiniz.