Sinüzit hastalığı oldukça sık görülen bir hastalıktır. Hastanın zaman zaman yaşam şeklini rahatsız eden altüst etme gibi olumsuzluklar gösteren sinüzit basit gibi görünse de ciddi bir rahatsızlıktır. Birçok ülkede hemen hemen herkeste görülen bu sinüzit ciddi bir ekonomik kayba neden olmaktadır. Sinüzit genel olarak burun çevresinde görülür. Sürekli tıkanık bir burunla rahatsız eden bir sorundur. Çevredekilerin çoğu grip olmuş gibi düşünürler fakat sinüzit gripten daha zor yaşanılan bir durumdur. Burun ve çevresinde dolan sinüslere paranazal sinüsler adı verilir. Hastanın bu durumdan sürekli rahatsızlık duyması sebebi ile sürekli burun ve çevre yollarını açma temizleme gibi bir çaba içerisinde olurlar. Kendilerinin duyduğu rahatsızlık haricinde çevresindekilerinde bu durumdan rahatsızlık duyduğunu düşünür. Bunun için birçok yollar dener. Sinüzitin nedenleri birden fazla çeşidi vardır. Kişiden kişiye değişiklik gösteren bu hastalık, bazıları hafif geçirirken bazıları ise sinüziti ağır geçirebilirler. Sinüslerin tıkanma olayı her insanda bir değildir. Kişinin kendini korumasıyla alakalı bir durum olup duruma göre sinüsleri dolar ya da dikkat edip koruduğu süreçte yani biz buna sağlıklı dönem diyoruz bu dönemde içleri hava ile dolu durur. Sinüzitin nedenleri genellikle doğumdan sonra ortaya çıkar. Dikkat edilmediği takdirde ilerleme ya da aynı durumda seyretme durumları değişebilir. Sinüzitin nedenleri bazı semptomlar gösterir bunlar;
Baş ağrısı, burun tıkanıklığı, koku almada zorluklar, kaşlar üzerinde ağrılar, sürekli olarak öksürme durumu, sürekli olarak burun akıntısı, yüksek ateş, gözlerde bir yorgunluk hissi varmışçasına bir ağrı, kulak veya diş ağrıları, göz kapaklarında oluşan ödemler.
Bu gibi belirtiler görüldüğünde ve 1 haftadan fazla sürmesi sonucunda akla gelebilecek tek sorun sinüzit olmalıdır.

Sinüzit Çeşitleri Nelerdir?

  • Paranazal sinüsler
  • Frontal sinüs
  • Maksiller sinüs
  • Etmoid sinüsler
  • Sfenoid sinüsler . Olmak üzere 5 çeşit sinüzit çeşitleri bulunur.

Paranazal sinüsler= Bu sinüsler genel olarak burun ve çevresinde bulunurlar.
Frontal sinüs= Bu sinüsler genel olarak alın bölgesinde bulunmaktadır.
Maksiller sinüs= Bu sinüsler genel olarak yanak bölgesinde bulunmaktadır.
Etmoid sinüsler= Bu sinüsler genel olarak burun kenarlarında bulunmaktadırlar.
Sfenoid sinüsler= Bu sinüsler genel olarak burunun arka kısmında bulunurlar, kafatası kemik yapısı içerisinde yer almaktadır.

Sinüziti Hafifletmenin Yolları
Hasta mümkün olduğunca duştan sonra başını ıslak tutmalıdır. Tıkanan burun yollarını sürekli temizleme çabasına girmemelidir, çünkü bu durum burun kılcal damarları çatlatarak burun kanamalarına sebep olmaktadır. Soğuk havalarda başını, boynunu koruyacak bere, atkı ya da şal bağlamadan dışarı çıkmamalıdır. Bir hekim yardımı almadan kendi başına tedavi uygulayacak ilaçlar almamalı mutlaka bir hekimden yardım almalıdır. Çok fazla rüzgarda kalmamalıdır. Burun yollarının çok fazla tıkandığı durumlarda ya buharlı su yardımı ile hava yollarını açmalı ya da hekime gözükerek vereceği ilaçlardan faydalanmalıdır. Her kişinin her hastalığında bir hekimden önce asıl doktoru kendisidir. Bunun farkında olup dikkat ettiğiniz sürece sinüzitleriniz yoğun bir hale gelmeyecek ve sizde rahat bir süreç geçirebileceksiniz. Her şeyden önce sinüzitin nedenleri için dikkat çok önemlidir. Dikkat edip önlemler aldığınız zaman atlatılmayacak hiçbir hastalık söz konusu bile değildir. Sağlıklı yaşam için kendi doktorunuz önce kendiniz olun.