Op.Dr. Süreyya Şeneldir

Süreyya Şeneldir


Daha iyi nefes almak için burun estetiği ameliyatı


İlaçlı balon tedavisi.

Yaklaşık bundan 20 yıl öncesine kadar kronik sinüzitin hangi sebepten kaynaklandığını tam bilmiyorduk. Belki de bu yüzden tedavide yaptıklarımız sınırlıydı. Yaptığımız cerrahi uygulamalardan hastalar tam anlamıyla fayda görmüyordu.

1990’lı yıllarda endoskopların burun muayenesinde kullanılmaya başlamasıyla sinüsleri direkt gözlemlemek mümkün oldu. Bununla birlikte bilgisayarlı tomografiler tam o tarihlerde yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Bu sayede sinüslerin hastalanma nedeni daha iyi anlaşıldı.

Gördük ki, sinüslerin hastalanmasındaki en önemli sebep kanallarının tıkalı olması. Tıkalı kanalları açmaya yönelik cerrahi ile tedavide çok iyi sonuçlar almaya başladık. Endoskopik Sinüs Cerrahisi dediğimiz bu işlem o gün bugündür yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ancak Endoskopik Cerrahi esnasında hastalıklı dokular çıkarılırken sağlıklı dokulara da zarar verilebilmesi, tampon vs. gerektirmesi gibi sebepler nedeni ile yeni arayışlara girildi.

Tam bu noktada yüksek teknoloji yeni ufuklar açtı. Amaç tıkalı kanalları açmaksa neden balon kullanmıyorduk? Zaten tıkalı kalp damarlarını açmada balonu yıllardır güvenle kullanılmaktaydık.

Bu düşünceden hareketle BALON SİNOPLASTİ YÖNTEMİ sinüzit tedavisinde kullanılmaya başlandı.

Balon Sinoplasti yöntemi nedir?

Balon Sinoplasti Yöntemi sinüsleri açmak için kullandığımız aletlerdir. Bu aletler burun içinden sinüs kanallarına yerleştirdiğimiz küçük, esnek balonlardır. Sinüs kanalında şişirilen bu balonlar darlığı gidererek sorunu çözer. Yani kronik sinüzit sebebi olan sinüs deliklerinin BALON KATETER yardımı ile açılması işlemidir. Mantık, tıkalı kalp damarlarını açmada kullanılan ANJİOPLASTİ ile aynıdır

Balon Sinoplasti Aşamaları
Balon Sinoplasti Aşamaları
 

Balon Sinoplasti yönteminin aşamaları Balon Sinoplasti yönteminin avantajları nelerdir?

Burun içini döşeyen dokunun (mukoza) birçok görevi vardır. Soluduğumuz havayı ısıtır, nemlendirir, süzer vs. Burun içine yapılan tüm cerrahilerde az veya çok bu dokulara zarar verilebilir. Dokulara zarar vermeden sinüs ağzını nasıl açabiliriz fikrinden Balon Sinoplasti Yöntemi doğmuştur. Bu teknikte bir kateter yardımı ile sorunlu olan sinüs ağzına bir balon yerleştirilir. Daha sonra balon şişirilir. Şişen balon tıkalı olan sinüs ağzını genişletir.

Dolayısıyla:

• Burun içi faydalı hiç bir dokuya zarar verilmemiş olur.

• Burunda herhangi bir kesi olmadığı için kanama olmaz.

• İşlem sonrası tampon gerekmez. İyileşme çok hızlı olur.

• Hemen ertesi gün günlük hayata dönülebilir.

Balon Sinoplasti yöntemi güvenilir bir yöntem midir?

Diğer cerrahi uygulamalar az veya çok bir risk taşımasına rağmen Balon Sinoplasti, deneyimli ellerde güvenilirdir.

Balon Sinoplasti sonrası iyileşme ne kadar sürer?

Balon Sinoplasti minimal invazif bir yöntemdir. Hastanede yapılmasına rağmen gecelemeyi gerektirmez. Hastadan hastaya değişmekle beraber aynı gün normal aktivitelere başlanabilir.

Balon Sinoplasti tekniğini kim yapabilir?

Bu tekniği ancak eğitimini almış bir KBB uzmanı yapabilir.

Balon Sinoplasti ile birlikte başka ameliyatlar aynı anda yapılabilir mi?

Lüzum halinde estetik burun ameliyatı, deviasyon ve burun eti küçültme ameliyatları Balon Sinoplasti ile aynı zamanda yapılabilir.

Balon Sinoplasti uygulamasında yaş sınırlaması var mıdır?

Bu tekniğin uygulanabilmesi için öncelikle bu tedaviye uygun bir hasta profili olması yeterlidir. Küçük yaşlarda tüm cerrahi vakalarda olduğu gibi seçici davranılmalıdır. Sinüs kanallarına müdahale gerekiyorsa Balon Sinoplasti her yaşta güvenle kullanılabilir.

Daha önce Endoskopik Cerrahi Yöntemi ile tedavi olmak bu tekniği uygulamada herhangi bir problem yaratır mı?

Balon Sinoplasti tekniği daha önce sinüslerine müdahale geçiren hastalarda da kullanılabilir.

Balon Sinoplasti polipli sinüzitlerde uygulanabilir mi?

Polipli vakalarda Balon Sinoplasti Yöntemi kullanılmaz.

Balon Sinoplasti yönteminde yeni gelişmeler var mı?

Evet. İçerisinde ilaç içeren balonlar dirençli sinüzit vakalarında kullanılmak üzere geliştirildi.